Facebook Instagram Youtube
Relacja z konferencji
Relacja z konferencji
Relacja z konferencji
Relacja z konferencji

Relacja z konferencji "Rewitalizacja Leszna. Człowiek w centrum"

Dodano 15 grudnia 2017

 

Spotkanie to stanowiło z jednej strony podsumowanie tego co udało się zrobić w związku z procesem rewitalizacji, z drugiej natomiast pokazało jak wiele pracy i wyzwań z nią związanych czeka nas przez najbliższe 10 lat. Gminny Program Rewitalizacji uchwalony został w październiku. Jednak stworzenie prawie 200-stronnicowego dokumentu stanowi dopiero preludium ciężkiej i długiej pracy. Wystąpienie  Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta - Beaty Nawrockiej przybliżyło konstrukcję Gminnego Programu, najważniejsze idee i kierunki zmian. Martyna Włudarczyk, również z Wydziału Promocji i Rozwoju przedstawiła założenia powstającego Komitetu Rewitalizacji. Będzie to organ doradczy, stanowiący niejako pomost pomiędzy mieszkańcami miasta a Prezydentem. Do 13 stycznia trwać będą konsultacje społeczne nad regulaminem pracy Komisji (szczegóły na stronie: 
www rewitalizacja.leszno.pl). Hanna Gill-Piątek, ekspert do spraw rewitalizacji z ramienia Ministerstwa Rozwoju pokazała dobre przykłady współdziałania z mieszkańcami w tworzeniu zmian - tych dużych, np. w kwartałach miejskich, ale i tych w skali mikro, np. na podwórkach i dziedzińcach. Prelegentka zaprezentowała m.in. film pt. „Podwórko wszystkich mieszkańców” jako przykład inicjatywy artystki Izy Rutkowskiej, do której włączyła mieszkańców jednej z dużych wrocławskich kamienic. 
Zaciekawienie uczestników konferencji wywołało wystąpienie Andrzeja Ptaka - twórcy koncepcji „MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia”. Autor idei postuluje, aby na bezdomność nie patrzeć przez pryzmat braku domu, a raczej przez pryzmat osobistych historii i (często nieodkrytych) talentów. Andrzej Ptak proponuje wyjście z bezdomności poprzez sztukę. I odnosi w tym spore sukcesy. Stworzone przez bezdomnych z MiserArt stoły-ogrody docenione zostały, m.in. na prestiżowych targach designu w Lipsku. Ożywiona dyskusja po prelekcji pokazała, jak wiele emocji budzi ten temat. Koncepcja MiserArt znalazła swoje miejsce również w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Leszna, wykorzystując do tego celu niezagospodarowane tereny pokolejowe. Miasto Leszno chciałoby stworzyć własną wersję miserartowskiej idei, która angażowała by w dużej mierze osoby bezdomne i młodzież. Spotkanie w Ratuszu po raz kolejny podkreśliło, jak ważny w procesie rewitalizacji jest człowiek – zrozumienie jego potrzeb i zaangażowanie oraz, że kluczową rolę pełnią liderzy lokalni, którzy pociągną za sobą innych.

Spotkanie to stanowiło z jednej strony podsumowanie tego co udało się zrobić w związku z procesem rewitalizacji, z drugiej natomiast pokazało jak wiele pracy i wyzwań z nią związanych czeka nas przez najbliższe 10 lat. Gminny Program Rewitalizacji uchwalony został w październiku. Jednak stworzenie prawie 200-stronnicowego dokumentu stanowi dopiero preludium ciężkiej i długiej pracy.

Wystąpienie  Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta - Beaty Nawrockiej przybliżyło konstrukcję Gminnego Programu, najważniejsze idee i kierunki zmian.

Martyna Włudarczyk, również z Wydziału Promocji i Rozwoju przedstawiła założenia powstającego Komitetu Rewitalizacji. Będzie to organ doradczy, stanowiący niejako pomost pomiędzy mieszkańcami miasta a Prezydentem. Do 13 stycznia trwać będą konsultacje społeczne nad regulaminem pracy Komisji (szczegóły TUTAJ).

Hanna Gill-Piątek, ekspert do spraw rewitalizacji z ramienia Ministerstwa Rozwoju pokazała dobre przykłady współdziałania z mieszkańcami w tworzeniu zmian - tych dużych, np. w kwartałach miejskich, ale i tych w skali mikro, np. na podwórkach i dziedzińcach. Prelegentka zaprezentowała m.in. film pt. „Podwórko wszystkich mieszkańców” jako przykład inicjatywy artystki Izy Rutkowskiej, do której włączyła mieszkańców jednej z dużych wrocławskich kamienic. 

Zaciekawienie uczestników konferencji wywołało wystąpienie Andrzeja Ptaka - twórcy koncepcji „MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia”. Autor idei postuluje, aby na bezdomność nie patrzeć przez pryzmat braku domu, a raczej przez pryzmat osobistych historii i (często nieodkrytych) talentów. Andrzej Ptak proponuje wyjście z bezdomności poprzez sztukę. I odnosi w tym spore sukcesy. Stworzone przez bezdomnych z MiserArt stoły-ogrody docenione zostały, m.in. na prestiżowych targach designu w Lipsku. Ożywiona dyskusja po prelekcji pokazała, jak wiele emocji budzi ten temat. Koncepcja MiserArt znalazła swoje miejsce również w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Leszna, wykorzystując do tego celu niezagospodarowane tereny pokolejowe. Miasto Leszno chciałoby stworzyć własną wersję miserartowskiej idei, która angażowała by w dużej mierze osoby bezdomne i młodzież.

Spotkanie w Ratuszu po raz kolejny podkreśliło, jak ważny w procesie rewitalizacji jest człowiek – zrozumienie jego potrzeb i zaangażowanie oraz, że kluczową rolę pełnią liderzy lokalni, którzy pociągną za sobą innych.

Prezentacje z konferencji znajdują się poniżej.

Zdjęcia z konferencji znajdują się TUTAJ.

Konferencja jest jednym z działań w ramach realizacji projektu "Nowe tory - centrum Leszna po kolei"współfinansowanego ze ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

 

Pliki do pobrania