Nowe Młyny
Projekt ma na celu adaptację budynków Młyna Żytniego firmy Schneider& Zimmer polegającą na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie ze zmianą sposobu użytkowania na obiekty zamieszkania zbiorowego, budowie centrum kongresowo-biurowego-kulturalnego, garażu podziemnego, zaprojektowaniu zagospodarowania terenu oraz budowie infrastruktury technicznej i drogowej pod nowe funkcje społeczno-gospodarcze.
Co dokładnie w nim powstanie?
Na parterze lokale usługowe, ale nie byle jakie. W dużej sali powstanie luksusowa, stylowa winiarnia. Klimat tego miejsca tworzą stare, stalowe filary i belki stropowe. Filary starannie wypiaskowano, teraz pokrywają się rdzą, a w etapie wykończenia zostaną polakierowane. Ceglane ściany również wypiaskowano. Nie będą otynkowane. Przeciwnie, mocne ciągle czerwone cegły nadadzą temu miejscu urokliwy smak.
Niemal cała powierzchnia przeznaczona na handel i usługi została już skomercjalizowana, bo przedsiębiorcy docenili potencjał tego niezwykłego miejsca.
Na kolejnych piętrach głównego budynku młynów znajdą się apartamenty i lofty, czyli lokale mieszkalne. Te zostały podzielone na dwa rodzaje: typowe apartamenty liczące kilkadziesiąt, do stu metrów kwadratowych oraz lokale tak zwane inwestycyjne o powierzchni ok. 30 m2. Na dwóch piętrach zaawansowanie prac budowlanych jest tak duże, że można już sobie wyobrazić wnętrza poszczególnych lokali. Wnętrza robią bardzo dobre wrażenie. Każde pomieszczenie ma duże okna, a wiadomo, że nic tak nie upiększa mieszkania, jak światło. Wkrótce wszystkie lokale zostaną wyposażone w balkony.
Najciekawsze są bez wątpienia lokale na najwyższych kondygnacjach, zwłaszcza od strony ulicy Przemysłowej. Z ich okien widać przepiękną panoramę miasta łącznie z Zaborowem i Gronowem. Widok nieprzeciętny.
Zachowano stare, zabytkowe metalowe schody prowadzące na poszczególne kondygnacje, jednak zyskają one szklane, nowoczesne balustrady.
Jeśli chodzi o zabytkowe elementy, to wiadomo, że we wnętrzu młyna zachowały się niektóre urządzenia i elementy wyposażenia. Z całą pewnością nadadzą częściom wspólnym klimat i będą przypominały o dawnym przeznaczeniu budynku.
Ten pierwszy etap rewitalizacji młynów, obejmujący zasadniczy (czerwony) budynek ma powierzchnię 8 000 metrów. Znajdzie się tutaj 115 mieszkalnych apartamentów.
Drugi etap obejmuje adaptację na mieszkania dawnych silosów zbożowych. W tej części znajdzie się kolejnych 110 mieszkań. W ścianach silosów zostaną wybite duże okna.
Trzeci etap, to budowa zupełnie nowych obiektów mieszkalnych na terenach należących do młynów. W nowych budynkach będzie 200 mieszkań.
Na dziedzińcu, a właściwie pod nim, zbudowany zostanie podziemny parking na 370 samochodów.
http://lmagazyn.leszno.pl/przedsiebiorcy-zmieniaja-starowke-nowe-mlyny/