Zagospodarowanie ul. Zielonej i Brackiej
Przedsięwzięcie polega na modernizacji i nowej organizacji ulic Zielonej i Brackiej w oparciu o ich różnorodną specyfikę. Bracka, główna ulica prowadząca do Rynku, ma zwartą zabudowę pierzejową, w której zachowało się pięć budynków zabytkowych. Ulica Zielona, o luźniejszej zabudowie, stanowi historyczne zaplecze wschodniej pierzei rynkowej. Jej naturalną cechą jest wgląd do wnętrz parceli: w ich podwórza i ogrody. Trzy z nich - znajdujące się na dwóch końcach i w środku projektowanego odcinka - stanowią potencjalne nowe, zielone przestrzenie publiczne:
Nowa organizacja przestrzeni tych ulic powstaje w oparciu o ich odmienną specyfikę:
- ekspozycję i podkreślenie budynków zabytkowych ruchliwej ulicy Brackiej,
- wytworzenie trzech kameralnych skwerów/ogrodów w kwartałach “zielonej” ulicy Zielonej i zintegrowanie ich z przestrzenią publiczną ulicy,
- wyznaczone miejsca stają się punktem wyjścia dla stworzenia enklaw pieszych, wydzielonych z ulic i wolnych od ruchu kołowego. Są to pola wyznaczone odmienną posadzką oraz aranżacją zieleni i elementów małej architektury (ławki, donice, oświetlenie). Stanowią implementację idei woonerf:
- służą mieszkańcom i innym użytkownikom jako punkty spotkań i rekreacji, ogródki gastronomiczne, itp.;
- spowalniają ruch kołowy poprzez deformację toru jazdy samochodów, - inwentaryzacja i waloryzacja funkcji parterów ulic, przesądza o profilu poszczególnych enklaw pieszych: sąsiedzkiego miejsca spotkań, miejsca odpoczynku, lub też ogródka gastronomicznego lub pola ekspozycji witryny sklepowej.
Do wyrażenia różnych charakterów ulic, wykorzystano zamknięty katalog kilku modułowych, prostych elementów: płyt chodnikowych, kostki brukowej, ławek, donic.