Śląsk od nowa- czyli dobre przykłady rewitalizacji
Dodano 23 października 2017Wizyty studyjne to najlepsza metoda na poznanie nowych, inspirujących rozwiązań dla miasta. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu zaprosił nas do Bytomia i Katowic, gdzie z bliska mogliśmy przyjrzeć się problemom, wyzwaniom i pomysłom na rewitalizację.
Bytom, prowadząc program pilotażowy rewitalizacji, stoi przed ogromem wyzwań. Ponad 90% kamienic w mieście ma ponad 50 lat, często jedynym rozwiązaniem jest w ich wyburzenie. Zamykane kopalnie powodują, że w Bytomiu poziom bezrobocia oscyluje wokół 17 procent. Powoduje to liczne problemy w sferze społecznej. Pracy i przeszkód w rewitalizacji jak widać jest sporo, tym bardziej imponuje zakres i rozmach działań podejmowanych przez miasto i działaczy.
Świetnym pomysłem okazała się m.in. „szkoła mobilna”- projekt realizowany i koordynowany w Belgii, znalazł swoje zastosowanie na bytomskich skwerach. Narzędzie skonstruowane z tablic szkolnych wyposażone jest w koła, dzięki czemu może dotrzeć we wszystkie zakamarki miasta- skwery, rynki i dziedzińce. Mobilna szkołą wyposażona jest w całą masę wymiennych plansz (ponad 300!), tak aby każdorazowo dzieci mogły bawić się w inny sposób. Wśród nich znajdują się gry i zabawy z zakresu: higieny, podstawowej wiedzy szkolnej, praw dziecka, profilaktyki uzależnień, zdrowego żywienia etc. Dzieci z poszczególnych dzielnic nauczone są, że danego dnia tablica wraz z animatorami pojawią się zawsze w tym samym miejscu i tłumnie czekają na ich kolejną wizytę.
Naszym zdaniem idea ta mogłaby świetnie sprawdzić się właśnie na obszarze rewitalizacji. Aby szkoła mobilna mogła zawitać do Leszna potrzebny jest jej operator w postaci organizacji pozarządowej.
Wizyta w Centrum Zimabrdo w katowickim Nikiszowcu pokazała nam dobre praktyki współpracy z lokalną społecznością. Waldemar Jan, działacz i inicjator pokazał nam know-how współdziałania w rewitalizacji.
Naszym potencjałem może stać się Stacja Biznes- położona w samym centrum miasta, dostępna dla wszystkich, może stać się przyczynkiem do integracji i współpracy.