Staż dla przedstawicieli administracji mołdawskiej w Lesznie
Dodano 29 października 2018W ramach realizacji tego projektu Polska wspiera Mołdawię w sferze polityki rozwoju prowadzonej na poziomie lokalnym i w miastach, czyli pomaga w budowaniu procesów rewitalizacyjnych w miastach mołdawskich.
Stażyści reprezentowali mołdawskie miasta Ungheni i Briceni, których obecnie powstają założenia do gminnych programów rewitalizacji. Przy tym miasta borykają się z licznymi problemami takimi jak niskie wynagrodzenie, brak mieszkań czy bezrobocie.
W Lesznie stażyści najbardziej byli zainteresowani zapoczątkowaniem procesu rewitalizacji rozumianego jako proces przemian społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Interesował ich tok postępowania przy powstawaniu Gminnego Programu Rewitalizacji, udział poszczególnych jednostek i organizacji a także mieszkańców miasta w jego tworzeniu, jak również źródła finansowania poszczególnych przedsięwzięć.
Goście spotkali się z przedstawicielami kilku wydziałów Urzędu Miasta oraz MOPRu, Domu Pomocy Społecznej i Domu Seniora, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odwiedzili organizacje pozarządowe działające na obszarze rewitalizacji: Stowarzyszenie Echo, Fundację Centrum Aktywności Twórczej i Alternatywę. Zapoznali się z działaniami związanymi z partycypacją społeczną oraz poznali Stację Biznes. Byli bardzo zainteresowani możliwościami finansowania przez Miasto projektów mieszkańców, takimi jak otwarte konkursy ofert i mikrogranty, inicjatywa lokalna i budżet obywatelski. Zwiedzili także Leszczyńskie Centrum Biznesu oraz stację uzdatniania wody przy ul. 1 maja.
Goście uznali program pobytu w Lesznie za inspirujący i przydatny w ich dalszej pracy. Jeden z uczestników - wiceburmistrz 30-tysięcznego Ungheni – wyjawił, że wraca do Mołdawii z listą 23 pomysłów do wdrożenia. Niech ostatecznym podsumowaniem stażu będzie żądanie jednego z uczestników: "Pokażcie nam w końcu coś brzydkiego!". Życzymy powodzenia i cieszmy się, że mogliśmy pomóc!